Axinia Adrian – declarație de presă – Dictatura partidelor tradiţionale şi declinul democraţiei din România.

Rezultatele alegerilor locale parţiale pentru primar care s-au desfăşurat duminică, 27 iunie a.c., în 36 de localităţi din România, demonstrează că trăim într-o adevărată dictatură a partidelor tradiţionale şi că, în ţara noastră, democraţia este în declin.
Partidele tradiţionale au arătat la aceste alegeri, fără jenă, cu cinism chiar, că dispun de resurse financiare nelimitate şi că sunt sunt gata să folosească toate pârghiile de putere pentru a manipula electoratul cu scopul de a-l ţine captiv într-un sistem politic falimentar!

Regresul democraţiei din România este demonstrat, de altfel, de prezenţa scăzută la vot, inclusiv la alegerile parţiale de la acest sfârşit de săptămână, dar şi de creşterea neîncrederii românilor în clasa politică şi în instituţiile politice din ţara noastră. Actualul sistem politic este constituit doar pentru a menţine la butoane partidele vechi, care sunt alimentate cu sume ofensatoare de la bugetul de stat, bani folosiţi în operaţii de influenţare a opiniei publice şi pentru dezinformarea ei, ceea ce constituie, până la urmă, o adevărată ameninţare la adresa democraţiei!

AUR a solicitat, în nenumărate rânduri şi pe toate palierele posibile, eliminarea subvenţionării partidelor politice, un mecanism prin care românilor li se creează o stare de dependenţă de partidele tradiţionale ineficiente.

România are nevoie, pentru a se dezvolta şi a-şi pune în evidenţă valorile care ne diferenţiază de alte naţiuni, de un sistem politic care să permită accesul în funcţii, inclusiv în administraţia publică locală, a oamenilor ce îşi iubesc comuna, oraşul, ţara şi lucrează pentru cetăţenii care i-au ales!

Nu există răspunsuri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MAI MULTE ARTICOLE

Guvernul Ciolacu nu doar că a condus țara către colaps economic, dar a transformat România […]
Senatorul AUR, Petrișor Peiu, atrage atenția asupra unui nou abuz grav al lui Marcel Ciolacu, […]
Mihai Enache, liderul deputaților AUR, invită românii la mitingul organizat sâmbătă, 1 martie, pentru demiterea […]
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat că moțiunea de cenzură va fi depusă săptămâna […]