Către: Autoritatea Națională de Management al Calității în Sănătate, domnului președinte Vlad-Teodor BERBECAR
De la: Dumitru-Viorel Focșa,
Deputat AUR, circumscripția electorală Constanța
Subiectul întrebării: Vizite la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța
Stimate domnule președinte,
Pe data de 1 octombrie a.c., România a fost zguduită de o nouă tragedie în sistemul de sănătate: șapte persoane au decedat ca urmare a unui incendiu izbucnit în zona ATI a Spitalului Clinic de Boli Infecțioase din Constanța.
Având în vedere că pe buzele tuturor se află întrebările „cum de a fost posibil” și „oare se poate repeta”, vă solicit să îmi comunicați câte vizite de monitorizări tematice, respectiv de evaluare, controale au fost desfășurate de instituția pe care o conduceți, în perioada 1 ianuarie 2020 – 1 octombrie 2021 în instituțiile spitalicești, unde anume și ce nereguli au fost constatate.
De asemenea, vă solicit să îmi comunicați câte vizite de monitorizări tematice, respectiv de evaluare au fost desfășurate în perioada mai sus menționată la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Constanța, care au fost neregulile constatate și termenele dispuse spre îndreptarea/soluționarea acestora.
Nu există răspunsuri