Senatorul AUR Petrișor Peiu trage un semnal de alarmă ferm și avertizează că România este în cădere liberă, iar responsabilii încearcă să fugă de răspundere. Marcel Ciolacu a plecat din funcție exact cum a guvernat, fără coloană vertebrală, fără viziune și fără asumare. A abandonat corabia după ce a lovit-o de stânci, lăsând în urmă o țară cuprinsă de panică, o monedă națională prăbușită și o economie în pragul colapsului.
„Se întreabă lumea cum a ajuns cursul valutar 5,1 lei pentru 1 Euro. Răspunsul este foarte simplu. Avem o economie subredă după 5 ani de încercări nereușite de a conduce această țară. Avem cea mai mare inflație din Uniunea Europeană, avem cel mai mare deficit bugetar din Uniunea Europeană, avem cel mai mare deficit comercial din Uniunea Europeană, avem cel mai mare deficit de cont curent din Uniunea Europeană. Și atunci, în acest context, luni au venit două vești îngrozitoare, într-adevăr, pentru mediul de afaceri.
În primul rând, Guvernul a făcut să retragă oferta de emitere a titlurilor de stat, creând panică în piață, după care, același Guvern a grăit prin Marcel Ciolacu cum că s-a terminat. Guvernarea Marcel Ciolacu pleacă acasă. Ei bine, aceste două evenimente, sigur că au produs panică, panică alimentată și de retorica populistă a lui Nicușor Dan, care vede peste tot pericol suveranist.
Ei bine, în acest context, sigur, cursul s-a dus la 5,1 lei pentru un euro. Nu există un univers în care opoziția să fie acuzată de vreun indicator economic. Numai puterea poate să aibă răspundere pentru ceea ce se întâmplă în economie.
Țara noastră e jefuită sub ochii noștri, bucată cu bucată, de o clică de hoți care ne vând viitorul pe nimic. Românii trebuie să se trezească ACUM! Unitatea nu mai e opțiune, e obligație, iar România trebuie smulsă din mâinile acestor trădători și pusă înapoi acolo unde îi este locul: în mâinile poporului român!”, a declarat senatorul AUR, Petrișor Peiu.
Comments are closed