Sorin-Cristian Mateescu – Întrebare parlamentară – Degradarea totală a singurului obiectiv în stil maur-andaluzian din sud-estul României, vila Șutu din Constanța

 Adresată: Domnului ministru Lucian ROMAŞCANU, Ministrul Culturii

 De către: Domnul Senator Sorin Cristian MATEESCU

 Circumscripţia electorală nr.14 Constanța

 Grupul  Parlamentar  AUR – Senat

 şi prezentată în şedinţa Plenului din 10 mai 2023      

Obiectul întrebării: degradarea totala a singurului obiectiv în stil maur-andaluzian din sud-estul României, vila Șutu din Constanța

Domnule ministru,

Vila Şuţu, una dintre cele mai frumoase şi interesante case din oraş, are o poveste demnă de un roman. Pe fâşia de faleză, construcţia se înfăţişează deasupra mării ca un palat arab. Roasă de timp, vila în stil maur nu și-a pierdut din farmecul oriental şi expune o imagine splendidă.

Din păcate, această capodoperă, tratată cu superficialitate atât de autoritățile locale, cât și de Ministerul Culturii în ultimii 30 de ani, are un un parapet masiv şi abrupt de piatră ce fereşte fundaţia şi pivniţele de furia valurilor, dar care se află într-un stadiu alarmant de degradare.

Vila a fost realizată la 1899, după ideile arhitectului Grigore Cerchez, unul dintre creatorii curentului neoromânesc. Acesta a ales pentru construcţie o porţiune solidă a falezei, din stâncă, pe terenul întins al proprietăţii lui Costache Suţu, tatăl prinţului Mihail Şuţu.  

Din cauza vechimii, imobilul a fost trecut în stadiul de conservare Pe de altă parte, pe rolul instanţelor există un litigiu având ca obiect revendicarea imobilului de către moştenitorii testamentari ai familiei Şuţu. În atare condiții, vila a rămas pustie.

În acest sens, vă rog să precizați, domnule ministru, ce măsuri poate lua Ministerul Culturii pentru a salva de la distrugere unul dintre capodoperele arhitecturale ale Constanței și chiar ale României ?

Comments are closed

MAI MULTE ARTICOLE

Senatorul AUR Petrișor Peiu trage un semnal de alarmă ferm și avertizează că România este […]
Senatoarea AUR, Niculina Stelea, avertizează că România este pe marginea prăpastiei, iar cei care au […]
​Deficitul guvernamental ajustat sezonier a crescut, atât în Uniunea Europeană, cât și în zona euro, […]
Alegerile prezidențiale de anul acesta au demonstrat că românii, oriunde s-ar afla — în țară […]
După un an cu patru șiruri de alegeri și încă un scrutin în 2025, guvernanții […]
Suntem, la nivel internațional, martorii unei schimbări de paradigmă în timp real. Una în care […]