Adresată: Domnului ILIE-GAVRIL BOLOJAN, PRIM-MINISTRU AL ROMÂNIEI, VICEPREȘEDINTE CSAT
DOMNULUI LIVIU-IONUȚ MOȘTEANU, VICEPRIM-MINISTRU, MINISTRUL APĂRĂRII NAȚIONALE
DOMNULUI MARIAN-CĂTĂLIN PREDOIU, VICEPRIM MINISTRU, MINISTRUL AFACERILOR INTERNE
DOAMNEI OANA-SILVIA ȚOIU, MINISTRUL AFACERILOR EXTERNE
DOMNULUI RADU MARINESCU, MINISTRUL JUSTITIEI
DOMNULUI RADU-DINEL MIRUȚĂ,MINISTRUL ECONOMIEI, DIGITALIZĂRII, ANTREPRENORIATULUI ȘI TURISMULUI
DOMNULUI ALEXANDRU NAZARE, MINISTRUL FINANȚELOR
De către: Domnul Senator Andrei Emil Dîrlău
Circumscripția electorală: 1 Alba
Grupul parlamentar: Alianța pentru Unirea Românilor
OBIECTUL INTERPELĂRII: CORPUL MALIGN INTRODUS DE PREȘEDINTELE ONG-ist NICUȘOR DAN ÎN „STRATEGIA NAȚIONALĂ DE APĂRARE A ȚĂRII PENTRU PERIOADA2025-2029 ”.
Stimate Domnule Prim-ministru,
Stimați domni viceprim-miniștri,
Stimați domni miniștri,
Stimate doamnă ministru,
Iată că domnul președinte Nicușor Dan a reușit să ne arate produsul muncii sale în timpul petrecut la Cotroceni din luna mai până în noiembrie. Acest produs se numește „Strategia națională de apărare a țării pentru perioada 2025-2029”. Nu vom nega necesitatea și importanța existenței unui asemenea document care să stabilească liniile directoare de lucru pentru asigurarea securității naționale în toate domeniile, în această perioadă de incertitudini și pericole pe care umanitatea o traversează.
Nu voi face încă o analiză a acestui proiect, mă voi referi însă la o noutate absolută pe care veșnic surdul, adânc cugetătorul și prost vorbitorul nostru președinte o introduce în această strategie.
În timp ce presa, unii cetățeni și politicieni mai vigilenți au sărit ca arși, considerând că se reinstituie „protocoalele secrete” între justiție și serviciile de informații și că SRI se va juca din nou în „câmpul tactic” al anchetelor penale și al sălilor de judecată, luptând feroce cu vulnerabilitatea numită corupție, președintele introduce un element cu adevărat malign și anume „implicarea cetățeanului și a societății civile în realizarea securității naționale”.
Aparent am scăpat de „protocoalele secrete”, după cum se precizează la punctul 100 din faimoasa strategie. În realitate se reface triunghiul servicii–politică–justiție, fapt ce ar trebui să ne determine pe toți să urmărim cu maximă atenție modul în care instituțiile responsabile ale statului vor duce lupta – de altfel necesară – cu corupția.
Subiectul interpelării mele de astăzi este însă elementul nou și, repet, malign al introducerii colaborării între „societatea civilă” și serviciile de informații. Într-o societate democratică sănătoasă, cele două ar trebui să fie total separate. Societatea civilă ar trebui să militeze pentru drepturile individuale constituționale, să reacționeze la disfuncțiile statului și la deciziile autorităților care afectează interesul public, să respingă orice exces de putere. În cazul președintelui ONG-ist se propune însă o adevărată fraternizare între cele două elemente, natural contrare.
Cele mai cunoscute cazuri de colaborare între „societatea civilă” și serviciile secrete sunt cele ale rețelelor de ONG-uri construite în jurul NED (National Endowment for Democracy) și al USAID (Agenția SUA pentru Dezvoltare Internațională).
Printre atribuțiile dăruite de Nicușor Dan rețelei de propagandă civică se regăsesc „intensificarea combaterii corupției”, acțiunea asupra „nivelului scăzut al gândirii critice, alfabetizării media și culturii de securitate”, asupra radicalizării și consolidării „curentelor și mișcărilor extremiste, radical-populiste, anti-sistem și anti-democrație”, adică exact ca rețeaua USAID recent destructurată de administrația Trump, cu deosebirea că în cazul nostru acțiunea va fi concentrată doar în interiorul țării.
Ca urmare, ONG-urile nicușoriste vor executa o amplă acțiune de impunere a unei conduite sociale aliniate intereselor puterii de stat și de anihilare ori cenzurare a opiniilor și mișcărilor politice sau sociale care se opun liniei oficiale. Deci trebuie reprimat orice model alternativ de gândire și/sau acțiune și ni se propune să fim uniți, fără opinii diferite. Oponenții puterii vor deveni „dușmani ai poporului” și unelte ale „imperialiștilor”, precum în anii ’40–’50 ai secolului trecut.
Și mult-gânditorul nostru președinte nu se oprește aici. El dorește ca rețeaua de ONG-uri să aibă și rolul de „educare a societății” prin participarea la „implementarea de politici publice, de educație media, adresate tuturor categoriilor sociale, cu accent pe copii și tineri”. Cu romantismul său neomarxist vom putea ajunge, călătorind în timp, chiar în plină Revoluție Culturală a neuitatului Mao Zedong.
ONG-urile nicușoriste se vor naște deci chiar în sânul societății civile, în ele deghizându-se acțiunile de cenzură ale serviciilor de informații implementate în numele „războiului hibrid” dus împotriva unui dușman extern imperceptibil și a oricărei forme de democrație internă.
Ca urmare, vă rugăm să răspundeți la următoarele întrebări:
- Veți permite ca această ingerință gravă, fundamentală în esența democrației să fie parte din „Strategia națională de apărare a țării pentru perioada 2025-2029”?
- Care va fi poziția dumneavoastră în CSAT, ținând seama de cei peste o mie de morți ai Revoluției din 1989 și de milioanele de români care au luptat în stradă, cu brațul armat al unui regim dictatorial, pentru a trăi, după 45 de ani de oprimare, într-o reală democrație europeană?
- Cum caracterizați o democrație în care opiniile contrare puterii nu sunt admise, fiind pedepsite și înfierate cu mânie proletară?


Comments are closed