Adresată:
Domnului Alexandru-Florin ROGOBETE, Ministrul Sănătății
De către: Deputat Ionel GHEORGHE
Circumscripția electorală: nr. 17 Dolj
Grup parlamentar: Alianța pentru Unirea Românilor
Ședința Camerei Deputaților din data de: 18.02.2026
Obiectul întrebării: Starea și monitorizarea calității apei în România
Stimate Domnule Ministru,
Apa reprezintă un element vital pentru viață, sănătate și dezvoltarea durabilă a comunităților. În România, resursele de apă sunt variate, incluzând râuri, lacuri, ape subterane și surse artificiale, însă calitatea acesteia variază semnificativ de la o regiune la alta. În zonele urbane, rețelele de apă potabilă sunt în general monitorizate și controlate, dar în multe localități rurale accesul la apă de calitate este încă problematic.
Principalele provocări în ceea ce privește calitatea apei în România includ poluarea cu substanțe chimice și biologice, deversările necontrolate în cursurile de apă, infrastructura învechită de tratare și distribuție, precum și lipsa unor sisteme eficiente de monitorizare în timp real. În plus, conștientizarea populației cu privire la calitatea apei și modul în care aceasta poate fi afectată rămâne limitată.
În acest context, vă adresez următoarele întrebări:
1. În câte localități din România au fost înregistrate depășiri ale parametrilor de calitate a apei potabile în ultimul an și care sunt măsurile luate pentru remediere?
2. Ce rețele sau platforme oficiale permit cetățenilor să verifice lunar parametrii apei în localitatea lor și cum este actualizată această informație?
3. Ce investiții concrete au fost făcute în ultimii ani pentru modernizarea stațiilor de monitorizare a apei și extinderea acestora în zonele rurale?
4. Cum colaborează ministerul cu autoritățile locale pentru notificarea populației în caz de poluare sau probleme de potabilitate a apei?
5. Există programe prin care cetățenii pot participa direct la testarea sau raportarea calității apei, și cum pot fi accesate acestea?
6. Ce planuri are ministerul pentru modernizarea infrastructurii de tratare și distribuție a apei, precum și pentru prevenirea poluării apelor în următorii ani?
Solicit răspuns în scris.

Comments are closed