Ringo Dămureanu – declarație politică – “Ce sens mai are Ministerul român de Externe pentru românii din Serbia?”

Domnul Ringo Dămureanu:

“Ce sens mai are Ministerul român de Externe pentru românii din Serbia?”

Ziua Românilor de Pretutindeni, sărbătorită duminică, 30 mai 2021, a fost din păcate umbrită de un incident diplomatic grav, petrecut în seara precedentă la vămile sârbeşti de la Porţile de Fier I şi II, accesul meu către fraţii de limbă şi de sânge din Serbia de Răsărit fiind blocat în mod repetat.

Motivul? O carte – Atlasul lingvistic român, cu graiurile dintre Morava, Dunăre şi Timoc, Editura Academiei Române, volumul I -“Corpul omenesc”; volumul IV – “Agricultura şi legumicultura. Pomicultura. Viticultura. Agricultura. Cânepa”.

Această carte a deranjat teribil autorităţile vamale şi de frontieră sârbeşti. Nu faptul că aveam la mine aproape 30 de exemplare din această carte este partea cea mai importantă, ci lipsa dumneavoastră de eficienţă timp de 30 de ani, lipsa oricărui interes naţional pe care să îl serviţi, domnule ministru, lipsa cauzei naţionale, pe care refuzaţi cu obstinaţie să o slujiţi!

Acestea au dus la bătaia de joc pe care nişte umili poliţişti de frontieră, vameşi şi agenţi de securitate sârbi o produc la adresa unui demnitar român, vicepreşedinte al unui partid parlamentar, preşedinte al unei comisii parlamentare şi membru, culmea, al Grupului interparlamentar de prietenie româno-sârbă.

Din cauza atitudinii dumneavoastră, consulii din Serbia se plimbă prin comunitate cu maşini de lux, sfidând bunul simţ şi acţionând pentru dezbinarea comunităţii.

Din cauza dumneavoastră, Ministerul de Externe refuză să răspundă de o lună şi jumătate întrebărilor parlamentare, iar oamenii pe care îi plătiţi în Serbia refuză să îşi îndeplinească sarcinile de serviciu, în dauna intereselor românilor din această comunitate.

Nu vameşii sârbi sunt de vină, domnule ministru!

România se comportă ca un stat trădător, în raport cu etnicii români dimprejur.

Vreme de peste 7 ani, aţi uitat complet de Protocolul încheiat cu Republica Serbia la nivel interministerial, în 2012, la Bruxelles, referitor la minorităţile naţionale.

Între timp, românilor li s-a furat şi dreptul la limbă, fiind inventată “limba vlahă”.

Diplomaţii trimişi şi plătiţi de România în Serbia sunt demascaţi de presa independentă ca aserviţi unor interese străine, iar dumneavoastră vă remarcaţi prin lipsa oricărei reacţii.

Reprezint în Parlamentul României Alianţa pentru Unirea Românilor şi nu înţeleg pentru ce plătim Ministerul român de Externe, precum şi diplomaţi şi consuli pe teritoriul Serbiei?!

Ale cui interese le serviţi, domnule ministru Bogdan Aurescu?

Nu există răspunsuri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MAI MULTE ARTICOLE

Guvernul Ciolacu nu doar că a condus țara către colaps economic, dar a transformat România […]
Senatorul AUR, Petrișor Peiu, atrage atenția asupra unui nou abuz grav al lui Marcel Ciolacu, […]
Mihai Enache, liderul deputaților AUR, invită românii la mitingul organizat sâmbătă, 1 martie, pentru demiterea […]
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat că moțiunea de cenzură va fi depusă săptămâna […]