Către: Nicolae-Ionel Ciucă, Prim Ministru al Guvernului României
De la: Dan Tanasă, Deputat AUR, circumscripția electorală 28 Mureș
Subiectul întrebării: Grupul Enel se retrage din România
Stimate Domnule Prim Ministru,
„Am decis să ieșim din România pentru că am ajuns într-un punct în care este dificil să mai obținem o creștere suplimentară în viitor. Am „saturat” spațiul pentru investiții în rețele și am ajuns – mai mult sau mai puțin – într-o poziție pe segmentul de clienți și de producție care nu mai oferă multe posibilități de creștere. Deci motivul pentru care plecăm nu este pentru că nu ne place cadrul legal și de reglementare din România, care nu este mai bun sau mai rău decât multe altele. Am văzut că toate guvernele au luat măsuri în contextul actual al prețurilor mari la gaze în toată Europa. Trebuie să ne descurcăm în această situație cât de bine putem. Spațiul de creștere potențială suplimentară în țară este foarte limitat. În 2022, implementarea strategiei de simplificare a grupului s-a accelerat semnificativ. Vânzarea Enel Rusia și a centralei CCGT Fortaleza din Brazilia au fost finalizate, iar până la sfârșitul anului grupul se așteaptă să finalizeze vânzarea activelor de transport din Chile, Grupul se așteaptă să se retragă din Peru. ” De fapt, țara noastră se compară cu Peru la cantitatea de energie electrică consumată pe cap de locuitor!
Am ajuns atât de jos cu consumul casnic, dar mai ales industrial încât nu mai merită investiții în România?
Parcă vă lăudați cu investiții, cu creștere economică preconizată, dar se pare că nu este așa! Legislația modificată de zeci de ori și nu în sensul bun de când a fost numit ministru al energiei, domnul Virgil Popescu, deci investitorii nu își mai pot face planuri de afaceri! Acesta este un prim exemplu de plecare inopinată din România a unui investitor, fiindcă au anunțat publică plecarea în loc să anunțe instituțiile statului, deci ce autoritatea mai are statul român în fața investitorilor? Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a anunţat că nu a primit în mod oficial, de la Enel, nicio notificare, aşa cum prevede legea, privind intenția Grupului de a pleca din România în cursul anului 2023. ANRE mai subliniază că, în situația în care orice operator economic cu activitate în sectorul de furnizare a energiei electrice/gazelor naturale se retrage din piața din România, clienții finali de energie electrică/gaze naturale vor avea asigurată, în mod neîntrerupt, continuitatea furnizării cu energie electrică/gaze naturale, după caz. A amendat ANRE această companie pentru miile de facturi greșite ale consumatorilor români? A plătit Ministerul Energiei, așa cum și-a asumat prin ordonanțele de urgență compensările către această companie?
Stimate domnule Prim Ministru, vă întreb cum este posibil să continuăm această politică dezastruoasă a Ministerului Energiei în ceea ce privesc investițiile în sistemul energetic național? Dumneavoastră sau membrii Guvernului pe care îl conduceți vă aflați printre consumatorii care dețin contracte cu Enel? Ce veți face pentru acești 3 milioane de clienți ai Enel care vor fi preluați de furnizorii de ultimă instanță (FUI) cu un preț mult mai mare? De ce nu face România un efort financiar, la fel ca alte state europene, pentru a prelua Enel?
Nu există răspunsuri