Titus Păunescu – întrebare către Ministerul Transporturilor și Infrastructurii – Procedura privind achiziția a 12 automotoare în tracțiune electrică pe bază de pile de combustie cu hidrogen a fost anulată

Către: Domnul Sorin-Mihai GRINDEANU, ministrul transporturilor și infrastructurii
De la: Domnul Silviu-Titus PĂUNESCU, Deputat AUR, circumscripţia electorală nr.23 IALOMIŢA
Obiectul întrebării: Procedura privind achiziția a 12 automotoare în tracțiune electrică pe bază de pile de combustie cu hidrogen a fost anulată


Stimate domnule ministru,


Proiectul de achiziție a celor 12 automotoare în tracțiune electrică pe bază de pile de combustie cu hidrogen a fost selectat de către Ministerul Transporturilor și Infrastructurii în cadrul Programul Național de Redresare și Reziliență încă din prima jumătate a anului 2021, luându-se în considerare caracteristicile verzi ale vehiculelor, care ar fi fost menite să contrabalanseze proiectele poluante de autostrăzi din PNRR – și preluat spre implementare la ARF la sfârșitul anului 2021, studiul de fezabilitate fiind finalizat în aprilie 2022.
Desigur, în conditiile în care peste 50% din rețeaua României este neelectrificată și ritmul de electrificare este unul relativ lent, spre inexistent, implementarea acestui proiect pilot de achiziție de trenuri pe hidrogen reprezinta o soluție tehnică foarte corectă pentru decarbonizarea transporturilor feroviare.
Prin urmare, domnule ministru, vă rog să îmi precizați de ce a fost anulată procedura privind achiziția a 12 automotoare în tracțiune electrică pe bază de pile de combustie cu hidrogen, precum și care sunt șansele pentru ca acest proiect să fie finalizat în timp util, astfel încât să nu pierdem fondurile din PNRR.

Comments are closed

MAI MULTE ARTICOLE

Senatorul AUR Petrișor Peiu trage un semnal de alarmă ferm și avertizează că România este […]
Senatoarea AUR, Niculina Stelea, avertizează că România este pe marginea prăpastiei, iar cei care au […]
​Deficitul guvernamental ajustat sezonier a crescut, atât în Uniunea Europeană, cât și în zona euro, […]
Alegerile prezidențiale de anul acesta au demonstrat că românii, oriunde s-ar afla — în țară […]
După un an cu patru șiruri de alegeri și încă un scrutin în 2025, guvernanții […]
Suntem, la nivel internațional, martorii unei schimbări de paradigmă în timp real. Una în care […]