Silviu-Titus Păunescu – întrebare către Ministrul Finanțelor – Estimarea pierderilor în România, în cazul unor dezastre naturale

Către: domnul Adrian Câciu, Ministrul Finanțelor

De la: domnul Silviu-Titus PĂUNESCU, deputat AUR, circumscripţia electorală nr.23 IALOMIŢA

Obiectul întrebării: Estimarea pierderilor în România, în cazul unor dezastre naturale

Stimate Domnule ministru,

Țara noastră este predispusă la o serie de dezastre naturale, precum cutremure, inundații, secetă și vreme extremă ori epidemii, practic, întregul teritoriul național aflându-se sub incidența unuia sau mai multor tipuri de dezastre, fapt ce face ca expunerea populației să fie una dintre cele mai ridicate în Uniunea Europeană[1].

Vă rog să îmi precizați, stimate domnule ministru, dacă în Strategia fiscal bugetară întocmită de Ministerul Finanțelor pentru perioada 2022 – 2024, ați evaluat impactul economic pe care l-ar avea asupra României un seism cu o magnitudine majoră, precum și la ce sumă se ridică aceasta.


[1] Potrivit raportului INFORM din 2019, indicele de risc global GRI corespunzător României este de 2.9, cu mult peste media europeană de 2.1, iar cel de expunere la hazarde de 3.5 față de 2.37 media europeană.

Nu există răspunsuri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MAI MULTE ARTICOLE

Guvernul Ciolacu nu doar că a condus țara către colaps economic, dar a transformat România […]
Senatorul AUR, Petrișor Peiu, atrage atenția asupra unui nou abuz grav al lui Marcel Ciolacu, […]
Mihai Enache, liderul deputaților AUR, invită românii la mitingul organizat sâmbătă, 1 martie, pentru demiterea […]
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat că moțiunea de cenzură va fi depusă săptămâna […]