Silviu Gurlui – Interpelare – Implicarea României în proiectele Agenției Spațiale Europene

Adresată:

Domnului Bogdan GRUIA IVAN, Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului

De către: Deputat Silviu-Octavian GURLUI

Circumscripția electorală: Nr. 24 Iași

Grup parlamentar: Alianța pentru Unirea Românilor

Ședința Camerei Deputaților din data de: 13.02.2025

Obiectul interpelării: Implicarea României în proiectele Agenției Spațiale Europene

 

Stimate Domnule ministru,

România, ca stat membru al Agenției Spațiale Europene (ESA), are oportunitatea de a participa activ la proiecte de cercetare și dezvoltare în domeniul explorării spațiale, al tehnologiilor satelitare și al inovației în domeniul aerospațial.

Cu toate acestea, gradul de implicare al țării noastre în astfel de inițiative rămâne sub potențialul său, în ciuda resurselor umane bine pregătite și a infrastructurii de cercetare existente.

Având în vedere importanța strategică a explorării spațiale și a tehnologiilor asociate pentru viitorul economiei și securității României, consider esențial ca țara noastră să își intensifice eforturile în acest domeniu și să valorifice la maximum statutul său de membru al ESA.

Vă rog, domnule ministru, să îmi transmiteți următoarele:

1. Care sunt proiectele ESA la care România participă în prezent și care sunt beneficiile economice și științifice generate de aceste colaborări?

2. Ce măsuri sunt prevăzute pentru creșterea contribuției României la misiunile ESA și pentru dezvoltarea industriei aerospațiale naționale?

3. Există strategii de finanțare pentru sprijinirea firmelor și institutelor de cercetare românești care doresc să se implice în proiectele ESA?

4. Ce inițiative sunt planificate pentru atragerea tinerilor cercetători și specialiști români în domeniul explorării spațiale și al dezvoltării tehnologice?

5. În ce măsură România intenționează să își consolideze poziția în domeniul observației Pământului prin sateliți, având în vedere importanța acestor tehnologii pentru monitorizarea mediului și gestionarea dezastrelor naturale?

Solicit răspuns în scris.

Comments are closed

MAI MULTE ARTICOLE

În timp ce Guvernul Ciolacu anunță prelungirea plafonării prețurilor la energie, realitatea din spatele acestor […]
Respingerea candidaturii Dianei Șoșoacă reprezintă o nouă lovitură dată democrației românești și o încălcare gravă […]
Într-o demonstrație de incompetență administrativă, guvernul Ciolacu a emis o ordonanță de urgență pe 6 […]
George Simion, președintele Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), și-a depus astăzi, la Biroul Electoral Central, […]