Adresată: Ministrului Afacerilor Interne – dlui. Lucian-Nicolae Bode, Ministrului Sănătății – dlui. Alexandru Rafila,
Ministrului Educației – dlui. Sorin Mihai Cîmpeanu
De către: Senator Rodica Boancă
Circumscripția: nr. 23, Ialomița
Grupul parlamentar: Alianța pentru Unirea Românilor
Ședința Senatului din data de: 28.09.2022
Obiectul interpelării: Elevi ajunși la spital după ce au consumat droguri la școală
Stimați domnilor Miniștri,
Mă adresez astăzi domniilor voastre prin intermediul interpelării pentru că subiectul abordat face obiectul activității tuturor celor trei ministere pe care le reprezentați. Este vorba de recenta informație potrivit căreia trei eleve cu vârste de 14 ani din București au ajuns la spital în urma consumului de droguri.
Consumul de droguri în unitățile școlare este un fenomen scăpat complet de sub control în toată ţara şi băgat sub preş de autorităţi. La fiecare caz apărut, vina este aruncată fie asupra părinților, fie asupra anturajului din care fac parte copiii, uitându-se că magazinele care vând astfel de substanțe etnobotanice, denumite generic „legale” – s-au aflat și încă se mai află situate în apropierea instituțiilor de învățământ, cu largul concurs al autorităților.
Revenind la cazul dramatic al celor 3 tinere, aflate în clasa a opta la o școală de prestigiu din Capitală, vă informez că se aflau în curtea şcolii în momentul în care li s-a făcut rău. S-au plâns de dureri de cap, ameţeală şi greaţă, iar, când şi-au dat seama că este o situație gravă, profesorii au chemat ambulanţa. Elevele ar fi recunoscut în faţa medicilor că au consumat substanțe etnobotanice.
Având în vedere faptul că vârsta consumatorilor scade alarmant, fiind situații în care chiar și copii cu vârsta de 11 ani au ajuns în centre de dezintoxicare, este foarte important de menționat faptul că finalizarea dezvoltării creierului are loc în jurul vârstei de 20 de ani. Este clar că un consum pe termen lung în această perioadă va afecta capacitățile intelectuale și neuro-cognitive ale persoanelor respective.
În aceste condiții, conform prerogativelor dumneavoastră, vă solicit răspunsuri la următoarele întrebări:
- Aveți în vedere formarea unui corp de control comun, care să invetigheze circumstanțele în jurul cărora s-a petrecut tragicul eveniment?
- Întrucât aceste evenimente sunt la ordinea zilei în instituțiile de învâțământ, ce măsuri aveți în vedere să luați pentru a evita pe viitor astfel de tragedii?
- Câte astfel de cazuri au fost înregistrate în evidențele ministerelor pe care le reprezentați?
Vă mulțumesc!
Nu există răspunsuri