Către: Domnul Radu-Dinel Miruță, viceprim-ministru, ministrul Apărării Naționale
De la: Domnul Răzvan Daniel Biro, Deputat AUR, Circumscripția 28, Mureș
Subiectul întrebării: Întârzierea înlocuirii elicopterelor IAR-330 Puma și incoerența programelor de înzestrare
Domnule ministru,
Situația actuală a flotei de elicoptere militare evidențiază o problemă serioasă de planificare și decizie strategică în domeniul apărării – România continuă să opereze elicoptere IAR-330 Puma, aparate proiectate în anii ’70 și produse începând cu 1974, care au depășit de mult ciclul optim de viață operațională.
Deși necesitatea înlocuirii acestor aeronave este cunoscută de ani de zile, procesul de modernizare a fost întârziat constant. În prezent, există deja două direcții distincte: pe de o parte, achiziția de elicoptere H225M pentru Armată, iar pe de altă parte, introducerea elicopterelor Black Hawk în structurile Ministerului Afacerilor Interne, abordare care, din punctul meu de vedere, ridică o problemă de coerență strategică, anume că România riscă să opereze flote diferite, cu costuri de mentenanță, instruire și logistică semnificativ mai mari, fără o viziune unitară asupra capabilităților necesare. În același timp, costurile programelor de înzestrare sunt ridicate, pentru un număr limitat de aeronave, în condițiile în care nevoia reală este mai mare.
Având în vedere aceste aspecte, domnule ministru, vă solicit:
- Să precizați calendarul clar de retragere a elicopterelor IAR-330 Puma din serviciul activ.
- Să indicați numărul total de elicoptere necesare pentru înlocuirea completă a flotei actuale.
- Să explicați de ce România a ales soluții diferite (H225M și Black Hawk) în locul unei platforme unice.
- Să prezentați costul total estimat al programelor de achiziție și mentenanță pentru aceste două tipuri de elicoptere.
- Să precizați dacă aceste programe includ obligații de offset industrial, care este procentul asumat și ce tip de transfer tehnologic sau producție locală este prevăzut

Comments are closed