Deputatul AUR Laura Gherasim, preşedintele Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţii, a adresat o interpelare oficială prim-ministrului României, semnalând excesul de structuri de control din administraţia publică şi lipsa totală de răspundere faţă de Parlament şi cetăţeni.
„Au trecut peste treizeci şi cinci de ani de la Revoluţia din 1989, iar statul român a devenit o reţea de controlori care nu mai răspund nimănui.Fiecare guvern, fiecare partid aflat la putere, fiecare ministru şi primar şi-au creat propriul «corp de control», propriul mecanism intern de verificare, propriul sistem de protecţie”, arată Laura Gherasim.
Potrivit acesteia, România funcţionează astăzi cu mii de structuri de control şi inspecţie, de la nivel central până în fiecare comună:„Corpul de Control al Prim-ministrului, corpurile de control ale ministerelor, agenţiile şi autorităţile autonome — ANAF, ANPC, ANSVSA, ANRE, ANCOM, CNA, Consiliul Concurenţei, Curtea de Conturi, Garda de Mediu, Inspecţia Muncii, DSP, CNAS, ISC —, inspectoratele specializate din educaţie, justiţie, sănătate, construcţii, transporturi şi energie, la care se adaugă corpurile de control ale primarilor din cele peste 3.000 de UAT-uri.Iar peste toate, poliţiile locale, transformate în multe locuri în instrumente personale de presiune, nu în servicii publice”.
Deputatul AUR atrage atenţia că aceste structuri însumează peste 5.000 de instituţii de control, fiecare cu buget propriu, maşini, personal şi competenţe suprapuse:„Cu cât sunt mai multe instituţii, cu atât e mai puţină ordine. Cu cât sunt mai multe verificări, cu atât e mai mult haos”, a subliniat parlamentarul.
Laura Gherasim critică şi lipsa de respect a instituţiilor publice faţă de Parlament, care, potrivit Constituţiei, controlează activitatea Guvernului:„Interpelările sunt ignorate, răspunsurile întârzie luni de zile, iar unele instituţii refuză pur şi simplu să răspundă. Se încalcă legea, regulamentul şi bunul-simţ democratic”.
Parlamentarul a avertizat că problema afectează direct cetăţenii:„Mii de români se adresează zilnic primăriilor, consiliilor judeţene, instituţiilor şi agenţiilor publice în baza Legii nr. 544/2001 privind accesul la informaţiile de interes public şi a Ordonanţei Guvernului nr. 27/2002 privind soluţionarea petiţiilor. În foarte multe cazuri, aceştia nu primesc niciun răspuns, nici după luni întregi. Această lipsă de reacţie nu este o simplă neglijenţă administrativă, ci o încălcare directă a dreptului constituţional al cetăţeanului de a se adresa autorităţilor publice şi de a primi un răspuns în termenul legal”.
În interpelarea adresată premierului, deputatul AUR formulează cinci solicitări concrete:
- Inventarierea completă a tuturor structurilor de control, inspecţie şi audit din România, la nivel central şi local;
- Publicarea raportului complet privind numărul de angajaţi, bugetele şi domeniile de activitate;
- Adoptarea unei ordonanţe de urgenţă pentru eliminarea suprapunerilor, clarificarea competenţelor şi introducerea de sancţiuni pentru conducătorii instituţiilor care nu respectă termenele legale de răspuns către cetăţeni şi Parlament;
- Crearea unui sistem guvernamental de monitorizare a respectării termenelor de răspuns la petiţiile cetăţenilor;
- Impunerea respectului datorat Parlamentului prin răspunsuri complete, documentate şi transmise la termen;
„Domnule Prim-ministru, nu este vorba doar despre dumneavoastră, ci despre toate guvernele şi partidele care, în ultimii 35 de ani, au construit acest sistem greoi şi opac pentru a-şi proteja propriile interese.
Parlamentul nu trebuie să ceară Guvernului drepturile sale. Nu forţaţi Parlamentul să repare, prin lege, ceea ce dumneavoastră puteţi corecta imediat, prin voinţă politică şi prin decizii curajoase.
Pentru că, dacă veţi continua să ignoraţi această situaţie, Parlamentul va fi nevoit să intervină legislativ, iar atunci, consecinţele pentru guvernul dumneavoastră vor fi mult mai dure”, a conchis deputatul AUR Laura Gherasim, preşedintele Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţii.


Comments are closed