Dragoș Coman – Întrebare parlamentară – Clarificări privind stadiul de realizare a depozitelor regionale de produse agricole și tranzitul de cereale din Ucraina

Adresată:

Domnului Florin-Ionuț BARBU, Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale

De către: Deputat Dragoș-Florin COMAN

Circumscripția electorală nr. 12 Călărași

Grup parlamentar: Alianța pentru Unirea Românilor

Ședința Camerei Deputaților din data de: 08.10.2025

Obiectul întrebării: Clarificări privind stadiul de realizare a depozitelor regionale de produse agricole și tranzitul de cereale din Ucraina

 

Domnule ministru,

Din păcate, la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale se blochează constant programe și proiecte care ar veni în sprijinul direct al fermierilor români. Așadar, până a găsi alți vinovați, Ministerul Agriculturii este cu siguranță cel care sabotează investiții naționale de importanță deosebită: sisteme de irigații, depozite regionale de produse agricole, achiziții de utilaje agricole etc.

În acest sens, încă din anul 2020 a fost demarată inițiativa realizării unor structuri regionale de depozitare a produselor agricole, pentru a sprijini fermierii să nu mai vândă produsele imediat după recoltare, la prețuri modice, și pentru a combate importurile masive.

De asemenea, Ministerul Agriculturii a fost fie vinovat, fie complice, la modul defectuos în care a fost gestionat în anii precedenți tranzitul cerealelor ucrainene pe teritoriul României, parte dintre acestea ajungând pe piața locală și lovind puternic în fermierii români.

Față de aspectele semnalate, vă solicit să aduceți următoarele clarificări:

– Care este în prezent statutul juridic al eșecului instituțional girat de dumneavoastră, denumit ”Casa Unirea”? Solicit informații asupra prejudiciilor aduse statului român în acest proiect infracțional și ce măsuri administrative ați adoptat (inclusiv dacă MADR s-a constituit parte civilă pentru recuperarea prejudiciilor).

– Vă solicit o situație detaliată a realizării investițiilor în structurile regionale de depozitare a produselor agricole: amplasamente/localități, surse de finanțare, capacități de stocare, modalități de creștere a eficienței energetice etc.

– Vă solicit să precizați dacă la nivelul județului Călărași, județ cu o pondere semnificativă în producția națională de cereale, este programată o investiție în capacități de depozitare.

– Vă solicit o situație a verificărilor realizate în anul 2025, împreună cu alte structuri ale statului român (Ministerul Finanțelor, Ministerul Transporturilor), privind tranzitul cerealelor din spațiul extracomunitar, în special Ucraina, prin România, din care să rezulte: numărul de controale, constatări etc.

Solicit răspuns în scris.

Distribuie acest articol!

Comments are closed

MAI MULTE ARTICOLE

Senator: Nicolae VlahuCircumscripția electorală: nr. 14 ConstanțaNormalitatea aduce rezultate. Pervertirea […]