Senatul României, în calitate de primă cameră sesizată, a adoptat proiectul de lege pentru modificarea Codului administrativ (L571/2025), inițiativă legislativă promovată de AUR, printre principalii inițiatori numărându-se deputatul Daniel Ciornei.
Actul normativ creează cadrul juridic necesar pentru realizarea de investiții în imobile și terenuri aflate în proprietatea privată a statului, dar date în administrarea sau folosința altor entități, publice sau private. Noua reglementare permite efectuarea de lucrări cu acordul autorității competente, inclusiv prin atragerea de fonduri europene, sponsorizări sau utilizarea fondurilor proprii, cu mențiunea expresă că investițiile rămân în proprietatea statului.
Deputatul Daniel Ciornei a arătat că modificarea elimină un blocaj administrativ care, până acum, împiedica dezvoltarea unor proiecte importante în domeniul educației, sănătății sau cercetării.
„Am lucrat direct la această inițiativă pentru că am întâlnit situații concrete în care instituții publice aveau finanțare, dar nu puteau investi în clădirile pe care le foloseau. Era o piedică birocratică nejustificată. Prin această lege, am deblocat investițiile și am pus lucrurile într-un cadru clar și predictibil”, a declarat parlamentarul AUR.
Printre exemplele invocate în plen se numără universitățile care folosesc imobile aparținând Ministerului Educației sau autorităților locale și care vor putea accesa fonduri pentru construirea de laboratoare moderne sau pentru extinderea căminelor studențești. De asemenea, institutele medicale de stat vor putea realiza investiții precum instalarea de lifturi exterioare sau construirea de unități modulare pentru triaj, chiar dacă imobilul aparține unui UAT.
„Statul își păstrează proprietatea, instituțiile pot dezvolta proiecte, iar cetățenii beneficiază de servicii mai bune. Este o reformă practică, necesară, care arată că putem face legislație utilă și eficientă”, a mai precizat Daniel Ciornei.

Comments are closed