„Ni s-a promis normalitate şi o Românie pro-europeană, în care să ne creştem copiii în siguranţă. Dar zi de zi trăim efectele legilor aberante adoptate de actuala guvernare, care, orbită de sindromul austerităţii, a aruncat economia, educaţia şi administraţia într-un haos generalizat.
Mai mulţi primari din întreaga ţară denunţă Ordonanţa 52/2025, adoptată de Guvernul Bolojan, care le blochează posibilitatea de a mai cumpăra formulare pentru certificatele de naştere sau deces securizate.
Edilii se văd acum în situaţia absurdă să numere pe degete câte documente mai au disponibile pentru naşterile şi decesele din localităţile şi oraşele lor, pentru că, se pare, deficitul bugetar poate fi salvat prin economisirea de coli A4!
Este revoltător că în anul 2025 nou-născuţii nu mai pot fi înregistraţi într-un stat european, iar familiile în doliu nu îşi pot îndeplini obligaţiile prin oficializarea decesului unei persoane apropiate. Nimeni din coaliţia PNL-PSD-USR-UDMR nu suflă o vorbă despre acele coli de A4 pe care s-au semnat contracte cu dedicaţie de milioane de euro pentru firmele de casă ale partidelor, despre foile care au falimentat combinatele de la Hunedoara şi Galaţi sau despre facturile cu preţul triplu la energie.
Este cât se poate de clar că austeritatea lui Bolojan a atins cote de nebunie. Cât ne mai amăgim că reducem deficitul bugetar fără să tăiem din banii tocaţi de şefii companiilor de stat, de instituţiile inutile, de subvenţiile partidelor şi sinecurile politice?
Șarada trebuie oprită, iar coaliţia de guvernare trebuie să remedieze de urgenţă anomaliile semnalate în întreaga ţară. Reforma reală a administraţiei nu mai poate fi amânată”, a declarat Cristina Butură, deputat AUR.
Comments are closed