Către: Ministerul Mediului, Agenția Națională pentru Protecția Mediului
Domnului Florin Diaconu – Director Executiv, Agenția pentru Protecția Mediului Prahova
De la: Domnul Adrian George Axinia, deputat ales în circumscripția 31 Prahova
Obiectul întrebării: Clarificări în legătură cu deversările de reziduuri petroliere în râuri
Stimate domnule Director,
Apa poluată a devenit o problemă reală în ultimii ani, atât pentru mediul înconjurător, cât și pentru sănătatea umană. Aceasta afectează buna funcționare a vegetației, a vieții acvatice și animale, dar și organismul uman. De aceea este nevoie de măsuri de prevenție.
Contaminanții din apă sunt toxici (inclusiv reziduurile petroliere), nu numai pentru viața acvatică, ci și pentru oameni. Astfel, peștii acumulează cantități mari de toxine, cum ar fi mercurul, apoi ei avansează în lanțul trofic pe măsură ce prădătorul mănâncă prada. La un moment dat, acestea ajung să fie consumate și de om. Există riscul unor probleme de sănătate majore, cum ar fi: cancer, dereglări hormonale, efecte nocive asupra funcțiilor creierului, hepatite și altele.
Prin prezenta, Adrian George Axinia, în calitatea mea de parlamentar ales în circumscripția electorală nr. 31, Jud. Prahova, vă solicit respectuos să-mi comunicați:
1. Care este protocolul de acțiune în cazul deversării reziduurilor petroliere în râuri (planul detaliat)?
2. Există un astfel de caz în comuna Șoimari din județul Prahova. S-au aplicat măsuri și sancțiuni din partea instituției dumneavoastră? S-au identificat responsabilii?
Nu există răspunsuri