Păucean-Fernandes Luminița – Întrebare – Gestionarea defectuoasă a comunicării oficiale de către Ambasada României în SUA și sancționarea celor responsabili

Adresată: Ministrului Afacerilor Externe, Doamnei Oana-Silvia Țoiu

De către doamna senator: Luminița PĂUCEAN-FERNANDES

Circumscripția electorală: nr. 34, Sibiu

Grupul parlamentar: ALIANŢA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR

Obiectul întrebării: Gestionarea defectuoasă a comunicării oficiale de către Ambasada României în SUA și sancționarea celor responsabili

Stimată Doamnă Ministru,

Diplomația de stat nu este un exercițiu de „social media” amatoricesc, ci fundamentul pe care se clădește prestigiul unei națiuni. Recent, opinia publică a fost martora unui episod regretabil pe pagina oficială de Facebook a Ambasadei României în Statele Unite ale Americii, semnalat pe larg în presă. Este vorba despre o postare legată de deschiderea Jocurilor Olimpice și prezența delegației americane, care a fost modificată de nu mai puțin de cinci ori.

Folosirea unui limbaj total inadecvat rigorilor diplomatice (precum exclamația „Ouch!” cu referire la reacția publicului față de delegația țării gazdă) și indecizia autorului postării manifestată prin editări succesive transmit un mesaj de amatorism și lipsă de respect față de partenerul nostru strategic. Ambasada României la Washington ar trebui să fie vârful de lance al profesionalismului diplomatic românesc, nu o sursă de ironii în presa națională și internațională.

Având în vedere că imaginea României a fost prejudiciată prin acest mod frivol de comunicare, vă solicit, doamnă Ministru, răspunsuri la următoarele întrebări:

  1. Cine este persoana responsabilă pentru redactarea și publicarea postării inițiale care conținea comentarii subiective și inadecvate la adresa delegației SUA?
  2. În ce măsură Ambasadorul României în SUA, domnul Andrei Muraru, și-a asumat responsabilitatea pentru această gafă de comunicare? A fost această postare aprobată de către șeful misiunii diplomatice înainte de publicare?
  3. Ce sancțiuni disciplinare au fost aplicate sau sunt în curs de aplicare echipei de comunicare și, în mod specific, Ambasadorului, pentru eșecul de a supraveghea calitatea și tonul reprezentării oficiale a României în spațiul digital?
  4. Care sunt măsurile concrete pe care Ministerul Afacerilor Externe le va lua pentru a se asigura că astfel de derapaje, care pot afecta relațiile bilaterale și prestigiul diplomatic, nu se vor repeta la nicio misiune externă a României?

Distribuie acest articol!

Comments are closed

MAI MULTE ARTICOLE