„Cazul noului incident de la Spitalul de Urgență din Ploiești, unde un pacient a căzut de pe o targă defectă, arată în ce punct critic a ajuns sistemul sanitar din România.
Vorbim despre un spital județean, nu despre o unitate izolată. Și totuși, pacienții sunt tratați cu echipamente vechi, neîntreținute și periculoase.
Nu este normal ca, în anul 2025, să mai vorbim despre tărgi care cedează, despre spitale fără materiale de bază și despre anchete care nu schimbă nimic.
Nu putem cere medicilor performanță și empatie într-un sistem care le pune în mâini instrumente defecte.
Cer Ministerului Sănătății și autorităților locale să facă public un audit național al echipamentelor medicale din spitalele de urgență. Românii au dreptul să fie tratați în siguranță, nu pe tărgi care se rup sub greutatea nepăsării”, a declarat deputatul AUR Cristina Butură.


Comments are closed