Cristina Dascalu – Întrebare parlamentară – Măsuri concrete pentru stoparea evaziunii fiscale masive din domeniile tutunului, alcoolului și produselor petroliere, în contextul pierderilor de peste 10 miliarde de euro anual la buget

Adresată:

Domnului Tánczos BARNA, Viceprim-ministru, Ministrul Finanțelor

De către: Deputat Cristina Emanuela DASCĂLU

Circumscripția electorală: nr. 24 Iași

Grup parlamentar: Alianța pentru Unirea Românilor

Ședința Camerei Deputaților din data de: 12.06.2025

Obiectul întrebării: Măsuri concrete pentru stoparea evaziunii fiscale masive din domeniile tutunului, alcoolului și produselor petroliere, în contextul pierderilor de peste 10 miliarde de euro anual la buget

 

Stimate Domnule Ministru,

Conform ultimului raport publicat de Consiliul Fiscal și al declarațiilor oficiale, România pierde anual peste 10 miliarde de euro din evaziune fiscală, din care doar în domeniul produselor din tutun pierderile se ridică la peste 1 miliard de euro, iar în cel al produselor petroliere și alcoolului nefiscalizat se estimează pierderi de peste 3 miliarde de euro.

În acest context, ANAF pare complet depășit, lipsit de strategie și de capacitatea de a opri aceste fenomene. În ultimii ani, am asistat la controale excesive asupra micilor întreprinzători, în timp ce marile rețele de contrabandă funcționează nestingherit, cu complicități în instituții ale statului.

România nu-și mai permite să piardă zeci de miliarde în fiecare an, în timp ce cetățenii onești sunt sufocați de taxe și birocrație.

Având în vedere toate aceste aspecte, vă rog să răspundeți la următoarele întrebări:

1. Care sunt măsurile punctuale pe care le veți lua, în semestrul al doilea din 2025, pentru combaterea evaziunii în domeniul produselor accizabile, în special tutun, alcool și produse petroliere?

2. Câte dosare penale pentru evaziune fiscală peste pragul de 1 milion de euro prejudiciu au fost transmise de ANAF la DNA în ultimii 3 ani, pe domenii de activitate?

3. Când va fi operaționalizat complet sistemul Track&Trace pe carburanți, promis încă din 2020, și care este stadiul actual al implementării?

Solicit răspuns în scris și oral, în termenul prevăzut de lege.

Distribuie acest articol!

Comments are closed

MAI MULTE ARTICOLE

Adresată de către: Senator Constantin-Ciprian IACOB                                 Circumscripția electorală: Nr.16, Dâmboviţa […]
Adresată: Domnului Emilian-Horațiu HUREZEANU, Ministru al Afacerilor Externe Domnului Bogdan-Gruia […]