Deputatul AUR de diaspora, Ramona Lovin, solicită public demiterea conducerii Departamentului pentru Românii de Pretutindeni după răspunsul instituţiei la întrebarea parlamentară privind înfiinţarea centrelor comunitare româneşti de la Londra, Roma şi Castellón de la Plana.
În luna martie, la votul Legii bugetului de stat pe anul 2026, printr-un amendament depus de deputatul AUR Ramona Lovin, a fost obţinută finanţarea necesară pentru înfiinţarea celor trei centre comunitare româneşti în diaspora, în valoare de 6 milioane de lei.
Conform Legii nr. 86/2016 privind instituirea centrelor comunitare româneşti în străinătate, republicată şi modificată prin Legea nr. 207/2023, instituţia responsabilă pentru înfiinţarea acestor centre este Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.
În lipsa unor informaţii publice privind stadiul proiectului, Ramona Lovin a adresat o întrebare parlamentară conducerii DRP, solicitând explicaţii clare privind măsurile concrete luate pentru operaţionalizarea centrelor.
Răspunsul transmis de Cristina-Lavinia Arnăutu confirmă însă faptul că DRP nu a făcut, până în acest moment, niciun pas concret pentru deschiderea centrelor comunitare.
Mai exact, DRP recunoaşte oficial că: nu există sedii identificate, nu există contracte semnate, nu există parteneriate încheiate, nu există un calendar concret de implementare şi nici termene clare pentru deschiderea centrelor. Proiectul se află încă în etapa de ?analiză?, ?pregătire? şi ?demersuri interinstituţionale?.
Mai mult, în loc să îşi asume responsabilitatea pentru neimplementarea unui proiect deja finanţat prin lege, conducerea DRP încearcă să paseze vina către alte instituţii, invocând Ministerul Afacerilor Externe, Secretariatul General al Guvernului şi diverse proceduri administrative.
Este inadmisibil ca după două luni de la aprobarea finanţării, în condiţiile în care este obligatoriu ca cele trei centre să fie finalizate până la sfârşitul anului, Departamentul pentru Românii de Pretutindeni să răspundă că încă analizează, discută şi pregăteşte. Românii din diaspora nu au nevoie de funcţionari care produc hârtii şi justificări birocratice, ci de instituţii care livrează rezultate concrete, a declarat deputatul AUR Ramona Lovin.
În acest context, Ramona Lovin solicită public demiterea conducerii DRP, considerând că răspunsul transmis demonstrează incapacitatea administrativă a acesteia de a implementa proiecte asumate public şi finanţate deja din bani publici.
Există lege, există bani, există nevoie reală în comunităţile româneşti din Londra, Roma şi Castellón. Dacă nici în aceste condiţii conducerea DRP nu este capabilă să înceapă efectiv implementarea proiectului, atunci este evident că această instituţie are nevoie de o conducere nouă şi competentă, a mai declarat deputatul AUR Ramona Lovin.

Comments are closed