Raisa Enachi – declarație de presă – Luna octombrie – luna conştientizării privind cancerul la sân

Astăzi, 4 octombrie, doamna deputat Raisa Enachi a prezentat în declaraţia politică situaţia României privind acţiunile întreprinse pentru conştientizarea cancerului la sân.

Doamna deputat Raisa Enachi a subliniat faptul că luna octombrie, numită şi luna roz, este acea lună din an în care ne axăm asupra unui diagnostic care nu ţine cont de vârstă, anume cancerul mamar. La nivel mondial, cancerul este a doua cauză de deces, iar cea mai întâlnită formă a acestuia este cancerul la sân. Statisticile arată că una din opt femei se confruntă cu această boală, o realitate tulburătoare care nu trebuie ignorată. Cancerul mamar, netratat la timp, poate avea consecinţe grave asupra sănătăţii şi, în unele cazuri, poate deveni fatal.


Cu toate acestea, cel mai important aspect este să ne concentrăm pe depistarea cancerului la sân, pentru că a preveni este mai uşor decât a trata! Din păcate, nu toate femeile înţeleg importanţa acestui lucru şi nu îşi fac controalele regulate, deşi se recomandă un control de rutină o dată la şase luni. Este important să ne educăm şi să-i educăm şi pe alţii cu privire la acest subiect, deoarece informaţia este puterea noastră cea mai mare în lupta împotriva bolii, a reamintit doamna deputat Raisa Enachi.


Nu este vorba doar despre asigurarea accesului la mamografii şi servicii medicale de calitate. Este vorba şi despre promovarea educaţiei cu privire la autoexaminare, despre a sprijini cercetarea pentru noi tratamente şi despre a oferi un sprijin emoţional solid pentru cei afectaţi de această boală. Este despre a face tot posibilul pentru a preveni şi trata cancerul la sân într-un mod eficient şi uman, a declarat doamna deputat de Vaslui, Raisa Enachi.


În Vaslui, peste 1300 de femei au cancer la sân, fapt pentru care este foarte important să aducem la cunoştinţă femeilor, în special celor din judeţ, că nu sunt singure. Împreună, putem face diferenţa în lupta împotriva cancerului la sân! Să ne susţinem reciproc, să promovăm autocunoaşterea şi să urmăm recomandările medicilor! Cu eforturi conştiente, putem contribui la reducerea numărului de cazuri de cancer la sân şi la protejarea sănătăţii noastre şi a celor dragi, susţine doamna deputat Raisa Enachi.

One response

  1. Bună ziua Dacă puteți să ajutați și pe mine Eu stau în chirie am doi copii cu fata 15 ani și un băiat 9 ani și nu am avut niciodată casa numai soțul lucrează singur Dacă puteți să ajutați ceva

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MAI MULTE ARTICOLE

Guvernul Ciolacu nu doar că a condus țara către colaps economic, dar a transformat România […]
Senatorul AUR, Petrișor Peiu, atrage atenția asupra unui nou abuz grav al lui Marcel Ciolacu, […]
Mihai Enache, liderul deputaților AUR, invită românii la mitingul organizat sâmbătă, 1 martie, pentru demiterea […]
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat că moțiunea de cenzură va fi depusă săptămâna […]