Gianina Șerban – declarație de presă – Guvernul şi coaliţia de guvernare încalcă grav Constituţia.

Astăzi, de la tribuna Camerei Deputaţilor, doamna Gianina Șerban, deputat AUR Ilfov, a atras atenţia colegilor, în special reprezentanţilor coaliţiei de guvernare, asupra unor probleme grave cu care se confruntă românii, iar acţiunile guvernului trec pragul legalităţii, încălcând Constituţia, legea fundamentală a României.

”Derapajele ce pot apărea în cazul în care vaccinarea va fi obligatorie” au mai fost supuse atenţiei de către doamna Șerban şi colegii parlamentari AUR, şi constată că ”guvernul nu ne spune că acest act medical este obligatoriu, însă şantajul la care este supus poporul român denotă clar că obligativitatea vaccinării există. Normalitatea pe care am avut-o şi o vrem cu toţii nu constă în discriminare pe niciun criteriu, nici măcar medical. Anul trecut ne spuneaţi că avem libertate cu toţii, însă când drepturile unora lezează drepturile altora, apare o situaţie ce trebuie aplanată, rezolvată”.Pornind cu indignare de la faptul că premierul României, ”Domnul Câţu ne transmite că de la 1 iunie vom avea parte de relaxare. Însă, din nou, un lucru către care trebuie să ne îndreptăm în mod normal azi e condiţionat. Bucuria unui spectacol, petrecerea unui sejur într-un hotel sau pensiune, servirea mesei într-un restaurant sunt activităţi permise doar unei categorii de cetăţeni, ceilalţi fiind discriminaţi”, doamna deputat Șerban a adresat câteva întrebări retorice atât domnului Câţu, cât şi parlamentarilor ce susţin acest guvern:

”Constituţia României, în articolul 16, aliniatul (1), prevede că “cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări”. Mă întreb în ce calitate guvernul condus de dumneavoastră şi susţinut de colegii dumneavoastră permite încălcarea gravă a Constituţiei? Sunteţi mai presus de legea fundamentală a ţării?

În conformitate cu afirmaţia în care ni s-a spus că avem drepturi atât timp cât nu încalcă drepturile celorlalţi, iar un cetăţean vaccinat este purtător de virus şi poate fi un pericol pentru o persoană nevaccinată, puteţi explica cum îl veţi proteja pe cetăţeanul sănătos? Îl veţi vaccina şi îi veţi inocula virusul?

Dacă accesul celor care nu s-au vaccinat va fi interzis în locaţii publice, mă întreb cum îşi vor achita aceştia taxele şi impozitele dacă nu au posibilitatea să o facă electronic? Le veţi impune un test şi îl veţi şi suporta din bugetul de stat?

Aţi spus că va fi implementat un sistem electronic de verificare a calităţii de vaccinat/nevaccinat. În 30 de ani nu s-a finalizat nicio centralizare digitală a multor probleme care ar scăpa românii de birocraţie, să le ofere adevărată relaxare. Care e ajutorul real al acestui sistem pe care doriţi să-l implementaţi? Un control ulterior al fiecărui cetăţean îl ajută pe acesta să trăiască fericit? Unde sunt libertatea şi egalitatea, aceste principii consfinţite de Constituţie?”.

Aceste întrebări s-au născut şi din poziţia de vicepreşedinte al Comisiei pentru egalitatea de şanse pentru femei şi bărbaţi a doamnei deputat Șerban, nu doar de simplu cetăţean, întrebări cu privire la ”marea relaxare” promisă, la care răspunsul va veni prin prestaţia şi acţiunile viitoare ale guvernului.

Nu există răspunsuri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MAI MULTE ARTICOLE

Guvernul Ciolacu nu doar că a condus țara către colaps economic, dar a transformat România […]
Senatorul AUR, Petrișor Peiu, atrage atenția asupra unui nou abuz grav al lui Marcel Ciolacu, […]
Mihai Enache, liderul deputaților AUR, invită românii la mitingul organizat sâmbătă, 1 martie, pentru demiterea […]
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat că moțiunea de cenzură va fi depusă săptămâna […]