Deputatul AUR Călin Matieş susţine că introducerea unei subvenţii de 20 de euro pentru porcul crescut în gospodărie reprezintă rezultatul demersurilor constante făcute pentru sprijinirea micilor crescători.
Potrivit acestuia, sprijinirea gospodăriilor tradiţionale reprezintă un pas important pentru combaterea efectelor pestei porcine africane şi pentru susţinerea agriculturii româneşti.
“Ani la rând am spus că soluţia combaterii pestei porcine africane este subvenţia la porcul din gospodărie. Şi, ceea ce am reuşit, am reuşit să-i lămuresc pe mai marii, pe ministrul Agriculturii, pe preşedinţii comisiilor de Agricultură din Parlamentul României, că porcul din gospodărie are nevoie de subvenţie.
Dragi români, deja acest lucru se întâmplă. Presiunea şi insistenţele noastre au dat roade. Porcul din gospodărie va primi subvenţie 20 de euro. Nu degeaba ne-am luptat. Nu degeaba am spus pe toate posturile de televiziune, pe toate ziarele, că porcul din gospodărie trebuie crotaliat, dar să primească şi subvenţie. Cum primesc oile, cum primesc vacile, la fel trebuie şi porcul din gospodărie, pentru că în foarte multe zone ale ţării, porcul este singura sursă de venit.
Să ştiţi că lucrurile bune se întâmplă în România. Doar uniţi putem să salvăm agricultura românească”, a declarat deputatul AUR, Călin Matieş.

Comments are closed