Valeriu Munteanu (deputat AUR): „Noi suntem români!”

„În ultima duminică a lunii mai celebrăm Ziua românilor de pretutindeni, sărbătoarea care ne amintește că românii sunt unul dintre marile popoare ale Europei și ale lumii.Totodată, această scumpă sărbătoare ne îndeamnă să fim cu toții frați și să fim uniți, pentru că facem parte din același mare popor.

Elementele de bază ale apartenenței la poporul român sunt identitatea națională și conștiința că suntem români, împreună cu dragostea și devotamentul pentru Patria Mamă România.

Ne naștem români, însă trebuie să ne luptăm zi de zi ca să fim români, în condițiile în care din motive istorice trăim în state diferite, fie din cauza dezmembrării României de către puterile totalitare, cum este cazul bucovinenilor și basarabenilor sau din cauza emigrării în masă de după 1990 cum este cazul românilor din diaspora, fie ca urmare a condițiilor de formare a poporului român, cum este cazul românilor din statele balcanice.

Și cei din țară, nu doar cei de peste hotare trebuie să lupte ca să fie români, în condițiile imensei presiuni îndreptate spre distrugerea stimei față de sine a românilor și a confuziei deliberate între afirmarea identității și mândriei naționale cu “naționalismul”, care ar fi ceva reprobabil.

Forțe ostile vor să nimicească identitatea națională românească, încercând să impună identități separate și artificiale, cum ar fi de vlahi în statele balcanice sau de moldoveni în Basarabia și Bucovina.

Și eu sunt moldovean de lângă Chișinău și consider că a fi moldovean este o minunată identitate regională, aparținând tezaurului cultural și istoric românesc, însă sub nicio formă nu este o identitate etnică sau națională diferită de cea românească.

În prezent sunt deputat în Parlamentul României însă niciodată nu îmi voi schimba graiul meu basarabean încercând să vorbesc “ca la televizor”. În același timp însă, sunt decorat cu Ordinul Steaua României în Grad de Mare Cruce pentru merite deosebite privind promovarea limbii române. Ca urmare a sesizării întocmite de mine pe vremea când eram deputat în Parlamentul de la Chișinău, Curtea Constituțională a Republicii Moldova a introdus în corpul constituțional denumirea de limba română pentru limba de stat, după ce timp de decenii ocupanții străini au încercat să impună denumirea de limba moldovenească.

În ultimul an a apărut o nouă  divizare artificială care nu a mai fost între români și anume cea provocată de politicienii de la București și Chișinău. Din interese egoiste aceștia au comis o faptă deosebit de  gravă prin politizarea relației dintre românii din țară și cei din Republica Moldova.

Așa ceva nu s-a mai întâlnit în rândul poporului nostru “de la Nistru pân’ la Tisa” cum scria Eminescu. Și această rană trebuie închisă urgent și pentru totdeauna.

Le amintesc fraților din țară că suntem români la fel ca ei, egali în demnitate și în drepturi. Nu suntem vreo nație străină. Nu suntem “moldoveni” sau cu atât mai puțin  “ruși” ori “ucraineni”.

Suntem români și punctum!

Fraților din Țara Mamă România le spun că forțe puternice lucrează să separe și să îndepărteze România de Republica Moldova din motive geopolitice, pentru că nu vor să vadă ridicându-se o Românie Mare.

Fraților din Republica Moldova le spun că moldovenismul statalist indiferent de retorica sovietică sau așa-zis europeană nu le vrea binele, scopul fiind să fim înghițiți, striviți în brațele ursului, dacă suntem puțini și rupți din marea națiune română.

De ziua noastră, a românilor de pretutindeni, vă adresez tuturor cele mai bune urări, oriunde v-ați afla pe acest pământ.

Doamne, ocrotește-i pe români!”, a declarat Valeriu Munteanu, deputat AUR.

Distribuie acest articol!