Către: Ministerul Sănătății, domnului Cseke Attila-Zoltán, ministru-interimar
De la: Domnul Răzvan Daniel Biro, Deputat AUR, Circumscripția 28, Mureș
Subiectul întrebării: Criteriile de repartizare a posturilor deblocate prin Memorandum în unitățile sanitare publice și situația județului Mureș
Stimate domnule ministru-interimar,
Prin Memorandumul aprobat recent de Guvern privind organizarea concursurilor pentru ocuparea posturilor vacante din unitățile sanitare publice au fost deblocate peste 6.850 de posturi, dintre care aproximativ 6.450 pentru spitale și circa 400 pentru serviciile județene de ambulanță, cele mai multe fiind destinate asistenților medicali, personalului auxiliar și medicilor.
Măsura era așteptată și necesară, într-un sistem sanitar apăsat de un deficit cronic de personal și, tocmai de aceea, modul în care au fost împărțite aceste locuri între unități trebuie să poată fi explicat public, punct cu punct, fiindcă de el depinde încrederea că resursa, oricât de limitată, ajunge acolo unde nevoia este mai mare.
Din cifrele făcute publice în ultimele zile a rezultat însă o hartă a repartizării greu de urmărit după o logică a nevoilor – astfel, Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor, într-un județ cu circa 551.000 de locuitori, a primit 131 de posturi, în timp ce spitale județene din centre comparabile sau mai mari au primit substanțial mai puține – Bacău 77, Brașov 65, Cluj 51, Constanța 65. Pe de altă parte, institute naționale care tratează pacienți din toate județele au primit un număr surprinzător de mic — Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș” 15 posturi, Institutul Oncologic București 22, Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare „Prof. Dr. C.C. Iliescu” 24, iar singurul spital care tratează copiii cu arsuri grave, „Grigore Alexandrescu”, tot 24. Ministerul a prezentat, la rândul său, cifre care nuanțează tabloul — între beneficiarii importanți fiind menționate Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timiș, cu 259 de posturi, și Spitalul Universitar de Urgență București, cu 476 —, ceea ce face cu atât mai necesară publicarea criteriilor și a repartizării complete, pentru ca disputa să se tranșeze pe date, nu pe percepții.
Un caz merită privit cu atenție, anume Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila”, principalul spital militar al țării și un pilon al capacității medicale a statului în situații de criză, care ar fi primit doar 4 posturi. Sănătatea nu este numai un capitol de buget, ci o parte a capacității de răspuns a statului, iar într-un context de securitate marcat de un război la graniță, subdimensionarea unităților cu rol strategic este o decizie care trebuie justificată riguros, domnule ministru-interimar.
În tot acest tablou, județul Mureș lipsește din dezbaterea publică, deși găzduiește unele dintre cele mai importante unități medicale ale țării: Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș, un mare centru universitar de urgență, și Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant Târgu Mureș, unul dintre puținele centre naționale de transplant, care tratează pacienți din întreaga regiune și dincolo de ea. Consider, stimate domnule ministru-interimar, că cetățenii unui județ cu peste jumătate de milion de locuitori și pacienții care ajung aici din alte părți ale țării au dreptul să știe cum s-a poziționat Mureșul în această repartizare.
Având în vedere cele expuse, domnule ministru, vă rog să răspundeți la următoarele întrebări:
- Care sunt criteriile și metodologia, cu ponderea fiecărui criteriu, pe baza cărora au fost repartizate cele peste 6.850 de posturi deblocate prin Memorandum între unitățile sanitare, și au fost acestea stabilite și făcute publice înainte de alocare?
- Puteți face publică repartizarea completă a posturilor, defalcată pe fiecare unitate sanitară și pe fiecare județ, astfel încât diferențele semnalate să poată fi verificate de oricine, pe aceleași date?
- Câte posturi au fost alocate unităților sanitare din județul Mureș — în special Spitalului Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș, Institutului de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant Târgu Mureș și Serviciului de Ambulanță Județean Mureș — și pe ce loc se situează Mureșul în ierarhia națională a posturilor primite, raportat la populație și la rolul acestor unități în sistemul medical?
- Cum se justifică numărul redus de posturi acordat institutelor naționale, precum „Matei Balș”, Institutul Oncologic București sau „C.C. Iliescu”, în raport cu spitale județene care au primit de câteva ori mai multe, în condițiile în care institutele tratează pacienți din toate județele țării?
- Care este rațiunea pentru care Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” ar fi primit doar 4 posturi și cum se împacă această alocare cu nevoia de a menține capacitatea medicală strategică a statului în actualul context de securitate?
- În cazul în care analiza repartizării confirmă dezechilibre între nevoia reală și posturile alocate, aveți în vedere un mecanism de corecție sau o a doua etapă de redistribuire, cu criterii transparente și verificabile?

Comments are closed