Răzvan Biro – Întrebare parlamentară – Situația tichetelor pe suport electronic, în valoare de 2.000 de lei, aferente programului de sprijin pentru cupluri mamă – nou-născut defavorizate în județul Mureș

Adresată:

Domnului Marcel-Ioan BOLOȘ, Ministru, Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene

De către: Deputat Daniel-Răzvan BIRO

Circumscripția electorală: nr. 28 Mureș

Grup parlamentar: Alianța pentru Unirea Românilor

Ședința Camerei Deputaților din data de: 30.05.2025

Obiectul întrebării: Situația tichetelor pe suport electronic, în valoare de 2.000 de lei, aferente programului de sprijin pentru cupluri mamă – nou-născut defavorizate în județul Mureș

 

Stimate domnule ministru,

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene finanțează acordarea tichetelor pe suport electronic în valoare de 2.000 de lei într-o tranșă unică pentru fiecare nounăscut și are în vedere sprijinirea cuplurilor mamă-nou-născut defavorizate care au nou-născuți de până în trei luni. Vor beneficia de acest sprijin mamele care au născut începând cu data de 12 aprilie 2024, data intrării în vigoare la OUG nr. 34/2024.

Programul Incluziune și Demnitate Socială 2021-2027 prevede o țintă estimativă de 15.000 de cupluri mamă-nou-născut per an, proveniți din medii dezavantajate din punct de vedere socio-economic.

Măsura de sprijin material se implementează în perioada 2024 – 2027, în limita bugetului disponibil din cadrul Programului Incluziune și Demnitate Socială 2021-2027 pentru această măsură și în conformitate cu regulile de eligibilitate în cadrul acestui Program.

Prin urmare, domnule ministru, vă rog să îmi transmiteți următoarele:

1. Care este valoarea totală a sprijinului acordat, până acum, prin proiectul „Sprijinirea categoriilor de cupluri mamă-nou-născut defavorizate care au nounăscuți de până în 3 luni”, finanţat prin Programul Incluziune şi Demnitate Socială 2021-2027?

2. Care este numărul cupluri mamă-nou-născut eligibil pentru 2024 – 2025, în județul Mureș?

3. Care este numărul tichetelor pe suport electronic, în valoare de 2.000 de lei, aferente programului de sprijin pentru cupluri cupluri mamă – nou-născut defavorizate încărcate până în prezent – luna aprilie, 2025, în județul Mureș?

Solicit răspuns scris.

Comments are closed

MAI MULTE ARTICOLE

Senatoarea AUR, Niculina Stelea, avertizează că România este pe marginea prăpastiei, iar cei care au […]
​Deficitul guvernamental ajustat sezonier a crescut, atât în Uniunea Europeană, cât și în zona euro, […]
Alegerile prezidențiale de anul acesta au demonstrat că românii, oriunde s-ar afla — în țară […]
După un an cu patru șiruri de alegeri și încă un scrutin în 2025, guvernanții […]
Suntem, la nivel internațional, martorii unei schimbări de paradigmă în timp real. Una în care […]
         Vin astăzi în fața dumneavoastră pentru a atrage atenția asupra unei situații care afectează nu […]