Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): „Coaliția PSD-PNL-USR-UDMR ucide democrația transformând Parlamentul într-o anexă a Guvernului”

Liderul senatorilor AUR Petrișor Peiu acuză coaliția PSD-PNL-USR-UDMR că folosește sesiunea extraordinară a Parlamentului pentru a transforma procedurile de urgență într-o metodă permanentă de guvernare și pentru a ocoli dezbaterea parlamentară.

Potrivit acestuia, Guvernul își extinde abuziv atribuțiile, încălcând separația puterilor în stat, iar efectele se văd într-o administrație incapabilă să gestioneze problemele majore ale țării.

„Ce ne arată sesiunea extraordinară a Parlamentului din aceste zile?

1. Guvernul a găsit o formulă practică de a legifera prin ordonanțe de urgență, deși nu are dreptul să o facă.
2. Coaliția PSD-PNL-USR-UDMR funcționează din plin.
3. Guvernul Bolojan, deși demis, continuă să guverneze prin ordonanțe. Guvernanții fac „proiecte de lege” pe care le aduc în Parlament și le promovează sub semnătura unor parlamentari PNL sau USR. Respectivele proiecte sunt votate pe repede înainte, într-o zi sau două, sub pretextul „urgenței”.
4. Complicele Guvernului în această procedură este PSD, care a validat, prin vot, acest mecanism de ocolire a democrației parlamentare.

Și astfel, separația puterilor în stat este, în continuare, ocolită, iar democrația este ucisă pas cu pas de către coaliția PSD-PNL-USR-UDMR.

Pretextul acestei invazii de cvasi„ordonanțe de urgență” este fie PNRR, fie SAFE. Dar PNRR există din 2021, iar mult-invocatele jaloane sunt tot din 2021. Guvernele PSD-PNL-USR-UDMR au avut destul timp să le îndeplinească. De ce nu au făcut-o? Pentru că, sub pretextul urgenței, în acele texte sunt strecurate foarte multe lucruri fără legătură cu PNRR, pentru care Guvernul nu vrea să aloce timp pentru dezbatere și nici nu și-ar dori să fie remarcate.

Rezultatul? Dezastrul din țară: Guvernul face legi, ocupând zona alocată Parlamentului și, în schimb, nu se ocupă de administrare. Spitalele sunt, în continuare, neglijate, marile investiții din energie sunt întârziate, iar sistemul informatic al cadastrului nu este nici acum repus în funcțiune.

Este consecința unei coaliții de guvernare cu o imaginație nelimitată în a ocoli legea și Constituția, dar cu o pricepere nulă în administrarea țării!”, a declarat liderul senatorilor AUR Petrișor Peiu.

Distribuie acest articol!