Lilian Scripnic – întrebare către Ministerul Energiei/ Ministerul Finanțelor – Aspecte privind datoriile la bugetul și ajutoarele de stat acordate Combinatului Siderurgic Galați – Liberty

Către: Domnul Sebastian-Ioan Burduja, Ministrul energiei,
Domnul Marcel-Ioan Boloș, Ministrul finanțelor

De la: Deputat Lilian Scripnic,
Deputat AUR, Circumscripția electorală nr. 18 – Galați

Subiectul întrebării: Aspecte privind datoriile la bugetul și ajutoarele de stat acordate Combinatului Siderurgic Galați – Liberty

Stimate domnule Ministru,


Vă supun atenției cazul Combinatului Siderurgic Liberty care, potrivit informațiilor vehiculate în mediul politic și jurnalistic, se află într-o situație față de care autoritățile române nu trebuie să rămână pasive. În prezent, peste 900 de firme românești au de încasat de la Liberty minimum 100 milioane de euro (unele surse vorbesc de posibil 150 – 200 milioane Euro), iar peste 30 de furnizori au cerut în instanță insolvența Combinatului, aspect care va face obiectul unui mega dosar în instanță, ca urmare a comasării unor zeci de cazuri.


În acest context, Arcelor Mittal reclamă un sold restant de 140 milioane de euro la plată din cele 740 de milioane de euro pe care ar fi trebuit să le încaseze din partea Liberty Steel și a obținut înghețarea activelor Liberty la o instanță din Singapore. Însă, ceea ce atrage atenția și ne preocupă este faptul că în Monitorul Oficial a apărut un anunț de convocare a adunării generale a acționarilor pentru luna decembrie, pe ordinea de zi fiind „aprobarea contractării prin Exim Banca Românească, în numele şi în contul statului, a unui credit cu dobândă subvenţionată în scopul realizării de investiţii şi/sau capital de lucru, în termenii şi condiţiile prevăzute în schema de ajutor de stat conform Normei SN3.15 Garanţii Eximbank în cadrul schemei de ajutor de stat Ucraina (NI-GAR-15l/0), în valoare de 150 de milioane de euro”. Practic, se cer bani de la bugetul statului, prin Exim Banca Românească, pentru că Liberty se consideră agresată de războiul din Ucraina! Solicitarea Liberty este revoltătoare, iar dacă statul român ar trebui să ajute firmele afectate de războiul din Ucraina atunci acestea ar trebui să fie cele românești.


În acest context, vă rugăm, domnule Ministru, să ne comunicați următoarele informații:


1.La ce valoare se ridică taxele și impozitele plătite de către Liberty Galați la bugetul statului în anul 2022, dacă în prezent înregistrează datorii și la ce valoare sunt acestea? Este adevărat că suma datorată ar fi de circa 3 miliarde Ron?


2.Este adevărat că statul român este dispus să gireze împrumutul de 150 milioane Euro pe care Combinatul Liberty dorește să îl contracteze prin Exim Banca Românească ca ajutor de stat?


3.Intenționează Ministerul Energiei să solicite acțiuni de la Combinatul Liberty de valoare exchivalentă cu suma ce se preconizează a fi acordată ca ajutor de stat?

Nu există răspunsuri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

MAI MULTE ARTICOLE

Guvernul Ciolacu nu doar că a condus țara către colaps economic, dar a transformat România […]
Senatorul AUR, Petrișor Peiu, atrage atenția asupra unui nou abuz grav al lui Marcel Ciolacu, […]
Mihai Enache, liderul deputaților AUR, invită românii la mitingul organizat sâmbătă, 1 martie, pentru demiterea […]
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a afirmat că moțiunea de cenzură va fi depusă săptămâna […]