Deputatul AUR Gianina Șerban, vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor, a avut vineri, 21 februarie 2025, o întrevedere cu E.S. domnul Alfredo Maria Durante Mangoni, ambasadorul Republicii Italiene în România.
Din delegaţia română, la convorbiri au participat şi deputatul AUR Mihail Neamţu, preşedintele Comisei pentru cultură, arte şi mijloace de informare în masă, deputatul AUR Cosmin-Ioan Corendea, vicepreşedinte al Comisiei pentru politică externă, precum şi deputatul AUR Andreea-Firuţa Neacşu, membru al Comisiei pentru afaceri europene şi al Comisiei pentru drepturile omului, culte şi problemele minorităţilor naţionale.
În cadrul acestei întâlniri, Gianina Șerban a apreciat nivelul excelent al relaţiilor bilaterale dintre cele două ţări, dinamica dialogului derulat sub egida Parteneriatului Strategic Consolidat şi a subliniat importanţa extinderii şi diversificării cooperării în plan politic, economic şi cultural.
„Astăzi, la Parlament, am primit vizita Excelenței Sale, domnul Alfredo Maria Durante Mangoni, ambasadorul Italiei în România. Împreună cu colegii mei din Camera Deputaților, am discutat despre consolidarea relațiilor bilaterale, dinamica schimburilor economice și sprijinul necesar pentru comunitățile românești din Italia, dar și pentru investitorii italieni din România.
Italia rămâne un partener strategic al țării noastre, iar dialogul nostru a evidențiat oportunități concrete de cooperare în domeniile politic, economic și cultural.
Peste un milion de români trăiesc și muncesc în Italia, iar sprijinirea lor trebuie să fie o prioritate comună. Ne dorim să continuăm această colaborare, punând accent pe susținerea comunităților și dezvoltarea unui mediu investițional favorabil”, a declarat vicepreședintele AUR, Gianina Șerban.
Totodată, vicepreşedintele Camerei Deputaților a subliniat importanţa cunoaşterii provocărilor cu care se confruntă oamenii de afaceri italieni care îşi desfăşoară activitatea în România, în vederea acordării unui sprijin eficient.
La rândul său, ambasadorul Italiei a mulţumit interlocutorilor pentru consistenţa dialogului bilateral şi a expus o serie de proiecte din domeniul economic şi cultural la care România ar putea lua parte, venind cu propuneri concrete menite să amelioreze climatul de afaceri şi cel investiţional.
Gianina Șerban a exprimat speranţa ca şi cooperarea în plan parlamentar să cunoască o nouă etapă de dezvoltare, manifestând interesul pentru continuarea strategiei de comunicare, atât în interesul comunităţii de români din Italia, cât şi a celei de italieni din România.
Nu există răspunsuri