Cristina Dascălu, vizită educațională la Palatul Memorial „Alexandru Ioan Cuza” din Ruginoasa, în cadrul unui proiect Erasmus

Prof. Univ. Dr. Cristina-Emanuela Dascălu, deputat AUR de Iași și vicepreședinte al Comisiei pentru Învățământ din Camera Deputaților, a efectuat o vizită oficială la Palatul – Muzeu Memorial „Alexandru Ioan Cuza” din Ruginoasa, în cadrul unui proiect Erasmus desfășurat de Universitatea „Apollonia” din Iași.

În cadrul evenimentului, deputatul a subliniat importanța istorică și simbolică a palatului, loc strâns legat de viața și activitatea domnitorului Alexandru Ioan Cuza, întemeietorul României moderne.

„Nu e prima oară când vin la Palatul de la Ruginoasa. Este un loc al memoriei și al reflecției, cunoscut drept palat al exilului intern al unuia dintre cei mai mari domnitori ai noștri. Alexandru Ioan Cuza a fost nu doar artizanul Unirii Moldovei cu Țara Românească, ci și un mare reformator, care a schimbat fundamental destinul poporului român”, a declarat Prof. Univ. Dr. Cristina-Emanuela Dascălu.

Aceasta a reamintit principalele reforme inițiate de domnitor: reforma agrară, prin care țăranii au fost împroprietăriți, secularizarea averilor mănăstirești, dar și reformele din domeniul educației, care au pus bazele învățământului modern românesc. Palatul de la Ruginoasa a fost, de asemenea, martor al unor momente dramatice din viața lui Cuza. „Aici a trăit clipe de profundă durere, după moartea mamei sale, dar tot aici și-a scris o parte din memorii. Castelul, construit în stil neogotic, păstrează obiecte originale, camerele familiei și reprezintă o veritabilă pagină de istorie vie a României moderne”, a mai precizat deputatul.

În discursul său, Prof. Univ. Dr. Cristina-Emanuela Dascălu a subliniat importanța păstrării memoriei istorice și a valorilor naționale, mai ales în contextul actual, marcat de instabilitate geopolitică și provocări economice.

„Trăim vremuri tulburi, cu conflicte aproape de granițele României și cu probleme economice majore. Tocmai de aceea trebuie să ne amintim sacrificiul înaintașilor și să punem onoarea, patria și credința înainte de toate, pentru a putea construi o Românie prosperă și respectată”, a afirmat parlamentarul ieșean.

Totodată, în calitate de vicepreședinte al Comisiei pentru Învățământ, deputatul a propus modernizarea metodelor educaționale prin introducerea conceptului de reenactment istoric, care presupune reconstituirea unor episoade istorice cu ajutorul actorilor, costumelor de epocă și tehnologiei moderne.

„Este esențial să îmbinăm tehnologia cu educația tradițională pentru a trezi interesul tinerilor pentru istorie, pentru valorile autentice românești și pentru patrimoniul nostru cultural. Doar astfel putem forma generații care să înțeleagă importanța trecutului și responsabilitatea față de viitor”, a subliniat aceasta.

În final, Prof. Univ. Dr. Cristina-Emanuela Dascălu a lansat un apel la solidaritate și susținerea economiei naționale, încurajând românii să sprijine producătorii locali și inițiativele autohtone.

„Român cu român trebuie să-și dea mâna și să clădească împreună România pe care ne-o dorim: o țară prosperă, demnă și cu un cuvânt greu de spus la nivel internațional”, a conchis deputatul AUR de Iași.

Distribuie acest articol!