„Declarațiile recente ale doamnei Diana Buzoianu, ministrul Mediului, prin care minimalizează importanța hidrocentralelor începute în perioada comunistă și sugerează înlocuirea lor cu parcuri fotovoltaice, sunt iresponsabile și dovedesc lipsă de viziune strategică.
Energia hidro reprezintă coloana vertebrală a securității energetice a României.
Hidrocentralele nu doar că produc energie curată, predictibilă și sigură, dar asigură și echilibrarea sistemului energetic național, pe când parcurile fotovoltaice, chiar cu baterii de stocare, rămân dependente de condiții meteorologice și de importuri tehnologice costisitoare. Închiderea ochilor la aceste realități nu face decât să arunce România într-o dependență și mai mare de importurile de energie.
Solicit public ministrului Mediului să înceteze blocarea finalizării celor patru hidrocentrale începute înainte de 1989 și să deblocheze de urgență procedurile pentru punerea lor în funcțiune. Investițiile deja realizate trebuie valorificate, nu îngropate în rapoarte interminabile și comparații hazardate.
Mai mult, este inacceptabil ca un ministru să ignore faptul că aceste investiții, deși începute cu decenii în urmă, au un grad ridicat de finalizare și pot servi astăzi interesului național. România nu își poate permite luxul de a abandona proiecte strategice vitale, aflate în stadiu avansat de realizare, doar pentru a satisface jocuri politice sau calcule de imagine.
AUR va continua să apere interesele românilor și să ceară Guvernului României să pună pe primul loc securitatea energetică a țării, nu jocurile de imagine ale ministrului Diana Buzoianu”, a declarat Valeriu Munteanu, deputat AUR, membru al Comisiei pentru Mediu.
Comments are closed